Skąd się to wzięło i dlaczego trwa?

Autor: Jadwiga Sieniuć
Tuesday, 16 Jun 2009
 
  
Żeby Ty zainteresowania rozrywką nie stracił w osobistej swej postaci na sam początek VI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU FILMÓW KOMEDIOWYCH, co to nieuchronnie do światowego zmierza 9 sierpnia 2002 roku na godz 16.30 na skróty do Lubomierza przykolebaj się! - tak zapraszaliśmy na kolejny Festiwal do Lubomierza.
 
Tym razem dla naszych gości przygotowaliśmy:

PROJEKCJE KOMEDII FILMOWYCH

"Z uśmiechem do Europy" - to było hasło tegorocznego Festiwalu i jednocześnie zaproszenie do Lubomierza miłośników komedii nie tylko polskich. Na lubomierskim rynku po zapadnięciu zmierzchu wyświetlone zostały filmy: "Poranek kojota" - nagrodzony Złotym Granatem; "Kariera Nikosia Dyzmy" - Srebrny Granat; "Dzień Świra" - Brązowy Granat oraz "Musimy sobie pomagać", "Rób swoje, ryzyko jest twoje". Filmy wyświetlane były też w namiocie - kinie "Raj". Widzowie obejrzeć mogli m.in."Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Goło i wesoło", "Filip z konopii", "King sajz", "Vabank", "Świat się śmieje", "Zezowate szczęście". Działała również Galeria "Za miedzą", w której odbywały się projekcje autorskie oraz spotkania z reżyserami i aktorami.

SPOTKANIA Z AKTORAMI

Odbywały się na scenie głównej imprezy oraz na specjalnie urządzonym planie filmowym, gdzie umieszczony był sprzęt filmowy, który służył do nagrania filmu "Sami swoi". Kryształowe Granaty otrzymali: Ilona Kuśmierska - Jadźka, Jerzy Janeczek - Witia, Witold Pyrkosz. Lubomierz też odwiedzili: Zbigniew Buczkowski, Marek Siudym, Andrzej Nejman, Bartłomiej Topa, Krzysztof Kowalewski, Andrzej Zaborski, Paweł Burczyk, Magdalena Stużyńska, Małgorzata Rożniatowska, Emilia Krakowska, Sylwester Chęciński, Andrzej Mularczyk, Jacek Bromski, Piotr Łazarkiewicz, Piotr Tomczak, Andrzej Czulda, Grzegorz Skurski, Konrad Szołajski, Maciej Kubica, Ryszard Kotys, Zofia Czerwińska, Ewa Kania, Roman K?osowski, Ludmiła Kuziemska, Olaf Lubaszenko, Iza, Jerzy Rutowiczowie.

BLOK AMATORSKI

Codziennie na scenie głównej od godziny 12.00 do 16.00 odbywały się występy zespołów amatorskich z okolicznych miejscowości (muzyka, śpiew, tańce, kabaret). Hitem drugiego dnia Festiwalu był turniej filmowy pod hasłem: AKTORZY kontra "Organizatorzy" o pieczonego kabana", a także I Otwarte Powiatowe Mistrzostwa w szybkim czytaniu, gdzie został ustanowiony rekord Guinessa w szybkim czytaniu.

BLOK PROFESJONALNY

Trwał codziennie od 16.00 do 22.00 z udziałem znanych kabaretów, zespołów, solistów. Na scenie wystąpili wszyscy aktorzy przebywający w Lubomierzu. Podziwialiśmy też: Old Spice Girls, Krzysztofa Piaseckiego, Macieja Damięckiego, Anitę Lipnicką, kabaret RAK, Aloszę Awdiejewa, Elitę. Największą niespodzianką tego Festiwalu było romantyczne spotkanie po wielu latach Ilony Kuśnierskiej (Jadźki) i Jerzego Janeczka (Witia), którzy nie kryli łez wzruszenia szczególnie wtedy, gdy dołączył do nich Sylwester Chęciński, Andrzej Mularczyk, Ryszard Kotys, Witold Pyrkosz sami "Sami swoi". Jurek podczas korowodu rozpoczynającego Festiwal wjechał na rynek na koniu witany długimi owacjami licznie zgromadzonej publiczności.