Skąd się to wzięło i dlaczego trwa?

Autor: Jadwiga Sieniuć
Tuesday, 16 Jun 2009
 

VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FILMÓW KOMEDIOWYCH

 
Odbył się od 13 do 15 sierpnia 2004 roku. Jak zwykle zorganizowało go Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi" w Lubomierzu, kierowane przez Zarząd w składzie: Jadwiga Sieniuć - Prezes, Ryszard Kiwilsza i Mirosław Laskowski - Wiceprezesi, Jerzy Andrzejczak - Skarbnik, Jacek Szramowiat - Sekretarz oraz Prezes Honorowy Olgierd Poniźnik
13 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu (w duchu policyjno-milicyjnym) z udziałem przedstawicieli władz centralnych oraz rozdanie Festiwalowych nagród. W tym roku główni organizatorzy Festiwalu uhonorowani zostali Odznakami "Zasłużony działacz kultury" i "Zasłużony w ochronie zabytków". Na scenie głównej wystąpiły takie kabarety, jak: Długi, Koń Polski, Kabaret pod Wyrwigroszem, Jadwiga i Tadeusz Kutowie, Ciach, zespoły: de Mono, Wędrowne Gitary", Michał Milowicz.
Dużym festiwalowym wydarzeniem było rozdanie Granatów dla najlepszych filmów komediowych.
Zdobywcą ZŁOTEGO GRANATU został film "Zróbmy sobie wnuka" wyreżyserowany przez Piotra Wereśniaka na podstawie dramatu Marka Rębacza pt. "Dwie morgi utrapienia". SREBRNY GRANAT został wręczony za film "Pogoda na jutro" którego reżyserem jest Władysław Sikora. BRĄZOWY GRANAT otrzymał film "Ciało" w reżyserii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. GRANATY KRYSZTAŁOWE otrzymali: Ewa Szykulska i Zbigniew Buczkowski.
"W mieście, w którym nie ma kina odbywa się taki ogromny Festiwal" - to zaskoczenie i niedowierzanie wielu naszych gości. Ale tu nie ma rzeczy niemożliwych!
Na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych po raz kolejny stanął ogromny namiot kinowy, na pamiątkę dawnego lubomierskiego kina nazwany kinem "RAJ", gdzie nasi goście obejrzeli 20 komedii. Nie zabrakło także filmów dla dzieci. Miłośnicy komedii mogli obejrzeć między innymi: "Vabank", "Zezowate szczęście", "Pieczone gołąbki", "Sztuka kochania", "Nie ma róży bez ognia", "Dziewczyny do wzięcia", "Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę"", "Ewa chce spac", "Człowiek z M3", "Hydrozagadka", "Siedem czerwonych róż", "Wniebowzięci" i inne. Filmy wyświetlane były również w "Galerii za Miedzą". Goszczący w Lubomierzu aktorzy spotykali się wielokrotnie z widzami.
Po raz pierwszy podczas Festiwalu ukazały się trzy numery festiwalowej gazetki "Festiwalówka".
Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu pracowało 32 policjantów oraz 12 funkcjonariuszy Straży Granicznej (czterech przez 3 dni). Policjanci przepracowali łącznie 268 godzin, Straż Graniczna - 96. Podczas patroli łącznie przejechano 1500 km.
Miniony Festiwal uznać należy za najbezpieczniejszy ze wszystkich dotychczasowych jego edycji. W trakcie trzech festiwalowych dni nie zanotowano żadnej kradzieży. Jedynym przestępstwem, jakie odnotowała Policja był nietrzeźwy kierujący. Wydarzyły się 4 kolizje drogowe - wszystkie poza terenem Lubomierza, podczas powrotu do domu festiwalowych gości. Żadna z nich nie była poważna i wszystkie skończyły się mandatami. W trakcie Festiwalu przeprowadzono dwie interwencje. Podczas imprezy zatrudnionych było również 37 pracowników ochrony firmy ochroniarskiej MAR-OLD z Wrocławia. Czuwali oni nad bezpieczeństwem imprezy, aktorów, wykonawców, widzów w dnie i noce. Oni również nie odnotowali poważniejszych interwencji.

Tydzień przed imprezą rozpoczął swą działalność Festiwalowy radiowęzeł, który stał się dla mieszkańców punktem informacyjnym, zlokalizowanym w samym centrum rynku - przy Ośrodku Kultury i Sportu - na bieżąco informował o rozwoju i przebiegu działań festiwalowych. Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Filmów Komediowych poprosił Dyrektorów i nauczycieli szkół w gminie o wykonanie dekoracji sali ślubów, sali posiedzeń, krużganek, zaułka autografów oraz sceny.
W sobotę 14.08 o godzinie 15.30 odbył się "Turniej aktorzy kontra organizatorzy o duracką maszynę". Rywalizowały: drużyna aktorów: ALEKSANDRA WOŹNIAK, ANDRZEJ ZABORSKI, JOANNA BARTEL, MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA, MACIEJ KUBICA, RYSZARD KOTYS, ANDRZEJ GRABARCZYK, BRONISŁAW CIEŚLAK, STANISŁAW MIKULSKI, PAWEŁ BURCZYK oraz Organizatorzy. Konkurencje wygrali organizatorzy, ale oddali swoje punkty aktorom, bo jak twierdzą: "jeżeli przegrają, to więcej do nas nie zawitają". Turniej stał się jednym z ważniejszych widowiskowych wydarzeń festiwalowych, przyciągających wielu widzów. Już kolejny raz internat ZSOiZ w Lubomierzu przyjął na siebie organizację wyżywienia gości festiwalowych. Odbywało  się to na krużgankach, które na ten czas stały się specjalnie udekorowaną jadalnią. W internacie zorganizowane były noclegi dla około 100 osób związanych z Festiwalem.
BIURO INFORMACYJNE to dwunastoosobowa, dzielna "załoga w czasie Festiwalu wytrwale informowała wszystkich spragnionych festiwalowej wiedzy.
Również podczas Festiwalu do późnych godzin czynne było Muzeum Kargula i Pawlaka, licznie odwiedzane przez festiwalowych gości. Zostało sprzedanych 2500 biletów wstępu. Intensywnie pracowały także zespoły opieki nad festiwalowymi gośćmi, które zajmowały się ważnymi gośćmi, aktorami i spędziły wiele godzin towarzyszą c naszym gościom w festiwalowych wydarzeniach.

Podczas Festiwalu funkcjonowała również KAWIARENKA FESTIWALOWA zapewniając gościom napoje zimne i ciepłe oraz ciasto.
OBSŁUGA SCENY - nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem wszelkich działań na scenie głównej czuwał siedmiosobowy zespół.

ZAUŁEK FILMOWY
 
W tym roku zamontowane zostały kolejne tablice pamiątkowe z nazwiskami aktorów goszczących w Lubomierzu: STANISŁAWA MIKULSKIEGO, MAŁGORZATY ROŻNIATOWSKIEJ, EWY SZYKULSKIEJ, EDWARDA LINDE-LUBASZENKO, którzy osobiście je odsłonili. Obecnie w Zaułku znajduje się już 38 pamiątkowych tablic.

Patronat Honorowy nad naszą imprezą objęli:
- Minister Kultury WALDEMAR DĄBROWSKI
- Wojewoda Dolnośląski STANISŁAW ŁOPATOWSKI,
- Marszałek Województwa Dolnośląskiego HENRYK GOŁĘBIEWSKI
patronat prasowy - "Gazeta Wrocławska", "Sami Swoi", "Dobry Humor"
internetowy - FILMWEB
radiowy - Muzyczne Radio Jelenia Góra, Polskie Radio Program I Warszawa
telewizyjny - Program II Telewizja Polska.
Reporta? z Festiwalu był kilkakrotnie emitowany na antenie TVP.

BUDŻET FESTIWALU
 
Środki finansowe niezbędne na organizacji tej ogromnej imprezy pozyskane zostały od sponsorów, z dotacji Ministerstwa Kultury i Sztuki - Departament Filmu, Urzędu Marszałkowskiego i OKIS Wrocław oraz z organizacji stoisk handlowych. Pozostałe dochody na pokrycie imprezy uzyskano od sponsorów w zamian za reklamę ich Firm podczas Festiwalu. Byli to między innymi: Jelfa S.A., Energia PRO, Ciech S.A., Poczta Polska, BG? S.A., Elektrownia Turów, Dialog S.A., Kopalnia Turów, DSE DRAEXLAMIER, KRAJOWY ZWIĄZEK KÓŁEK ROLNICZYCH, MATUSEWICZ BUDOWA MASZYN, D.M. NIEBIESZCZAŃSCY. Finansowo i rzeczowo pomogli nam także lubomierscy przedsiębiorcy.
Festiwal zakończył się dodatnim wynikiem finansowym, dzięki czemu można było pokryć wszystkie wydatki bieżące i wyrównać ubiegłoroczne zobowiązania.

ZATRUDNIENIE
 
Podczas Festiwalu na umowy zlecenie i o dzieło zatrudnionych było 47 osób, w tym 43 z terenu gminy. Pracowali oni przy zawieszaniu banerów, rozstawieniu stoisk handlowych, przygotowaniu wyżywienia w internacie, zabezpieczeniu w energię elektryczną stoisk i sceny, obsłudze sceny, dowożeniu sprzętów i towarów potrzebnych do organizacji imprezy, wykonaniu pamiątkowych granatów, obsłudze technicznej impezy, sprzątaniu miasta i pomieszczeń, itp.

PODSUMOWANIE
 
Podczas tegorocznego Festiwalu:
- zjedzono ponad 5 tysięcy pierogów i około 3 tysiące kotletów schabowych.
- stoisk gastronomicznych było ok. 30
- stoisk z pamiątkami, zabawkami, i biżuterią było ok. 38
- w ciągu jednego dnia wywieziono 8 przyczep śmieci.
Jak wskazują liczby, deszczowa pogoda nie ostudziła wspaniałej atmosfery. Wszyscy dobrze się bawili i korzystali z uroków miasta Kargula i Pawlaka.
Festiwal jest imprezą doskonale promującą miasto i gminę Lubomierz. Stwarza możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy mieszkańcom i instytucjom takim, jak na przykład: Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Szkoła Podstawowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, Internat ZSOiZ, placówki handlowe. Przyczynia się do aktywizacji społeczeństwa, powoli ale skutecznie zmienia obraz tego przepieknego, zabytkowego miasteczka. Dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń kulturalnych i artystycznych, pogłębia i utrwala poczucie tożsamości z Lubomierzem, wyzwala poczucie dumy bycia mieszkańcem stolicy polskiej komedii, jaką niewątpliwie jest Lubomierz. We wrześniu ukazał się specjalny numer "Samych Swoich" poświęcony VIII Ogólnopolskiemu Festiwalowi Filmów Komediowych, w którym szczegółowo zostały przedstawione również zasygnalizowane wyżej materiały.
Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi" otrzymał wiele podziękowań i gratulacji od wielu znanych ludzi, instytucji, aktorów, w których przede wszystkim podkreślano m.in. "Organizowany już po raz ósmy z rozmachem przez Wasze Stowarzyszenie, przy wydatnej pomocy władz samorządowych i ogromnym zaangażowaniu całego społeczeństwa Ziemi Lubomierskiej, festiwal filmowy jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim. Są to chlubnie zapisane karty najnowszej historii Waszego regionu. Trzydniowe spotkanie z tym, co najlepsze w polskiej kulturze, bezpośredni kontakt z ludźmi ekranu, sceny i pióra jest najlepszą formą jej krzewienia i kultywowania. Nieczęsto i nie wszędzie się zdarza mieszkańcom małych aglomeracji możliwość spotkania na ulicach swojego miasta tak znanych postaci. Wasza niezwykła gościnność - tradycja tej znakomitej imprezy kulturalnej sprawia, że ci znani artyści czują się w Lubomierzu jak u siebie". "Tylko pozazdrościć sukcesu osiągniętego tak ciężką pracą!"