Skąd się to wzięło i dlaczego trwa?

Autor: Jadwiga Sieniuć
Tuesday, 16 Jun 2009
 

X OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL FILMÓW KOMEDIOWYCH LUBOMIERZ 2006

W naszej ocenie X Festiwal bardzo dobrze wpisał się w historię stolicy polskiej komedii filmowej, jaką niewątpliwie jest Lubomierz i był godny jubileuszu. Trudno słowami opisać jego przebieg. Najlepiej i najwierniej oddaje to obraz zarejestrowany kamerą, sześciogodzinne nagranie relacjonujące przebieg najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu. W Galerii Za Miedzą otwarta został wystawa fotografii Daniela Antosika "10 razy Lubomierz", Znajdowały się tam 63 czarnobiałe fotografie, 30 o wymiarach 100x70 cm i 33 o wymiarach 50x70 cm dokumentujące dotychczasowe Festiwale.
Tegoroczny był w dużej mierze bardziej filmowy, a mniej estradowy. I od tego, co stanowi o wartości festiwalu filmowego zaczniemy opisywać jego przebieg. Po raz pierwszy odbył się konkurs główny oceniany przez jury - o tytuł najlepszego filmu komediowego sezonu 2005/2006. Projekcje odbywały się w sali teatralnej ZSOiZ i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Największe uznanie konkursowego jury, a tym samym i Złoty Granat zyskał film "Francuski numer" reżyserowany przez Roberta Wichrowskiego. Srebrny Granat zdobył film "Zakochany anioł" w reżyserii Artura Więcka, a Brązowym nagrodzono "Tylko mnie kochaj" - reż. Ryszard Zatorski.

Niezwykle ważną częścią Festiwalu była już druga edycja Konkursu Śmiesznego Kina Niezależnego "Zawleczka 2006" odbywająca się? w "Galerii Za Miedzą" stworzona i zorganizowana przez DANIELA ANTOSIKA.
Do tego konkursu zakwalifikowano 20 filmów. Czteroosobowe jury pod przewodnictwem ZENONA ŻYBURTOWICZA Grand Prix ZARDZEWIAŁĄ ZAWLECZKĘ przyznało filmowi "Jam Session" Izabeli Plucińskiej. Złotej Zawleczki nie przyznano, Srebrną Zawleczkę zdobył film "Koperta" grupy DDN (Piotra Gibowicza, Marcina Kabaja i Huberta Gotkowskiego). Brązową Zawleczkę przyznano filmowi "Impra" Radosława i Arkadiusza Roziewiczów. Zawleczkę Publiczności zdobył film "Patelnia teflonowa" Grupy Royal Flush Entertainment.

Nagrodami Specjalnymi wyróżniono filmy: "Wędrowna lekcja muzyki" Katarzyny Janus, "Portret zakonnicy" Mieczysława Krzela i Kacpra Fertacza oraz "Zamczersi" Grupy Royal Flush Entertainment.

Dużym uznaniem cieszył się również "Plebiscyt na swojską komedię dziesięciolecia" zorganizowany przez "Nowiny Jeleniogórskie" i "Samych Swoich".
Przez kilka miesięcy przed Festiwalem czytelnicy wybierali najlepszą komedię dziesięciolecia spośród wszystkich narodzonych podczas lubomierskich Festiwali Złotymi, Srebrnymi i Bązowymi Granatami. Nagrodami dla filmów były Złote, Srebrne i Brązowe Sierpy. Zwyciężył film "Dzień świra", zdobywając Złoty Sierp, z Srebrnym Sierpem wyjechał z Lubomierza film "U Pana Boga za piecem", Brązowy Sierp otrzymał film "Zróbmy sobie wnuka".
Trzecim miejscem prezentacji filmów komediowych było kino "Raj" cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności, natomiast czwartym miejscem był, tradycyjnie już od początku festiwali duży ekran w rynku.
Łącznie podczas Festiwalu pokazaliśmy rekordową ilość 70 filmów.
Do istotnych wydarzeń festiwalowo - kinowych zalicza się także po raz pierwszy w historii Festiwalu prapremiera filmu "Przybyli ułani" Sylwestra Chęcińskiego.
Wydarzenie to zostało uznane za największy hit tegorocznego festiwalu, a zadowolenie reżysera z odbioru filmu przez publiczność w Lubomierzu było donioślejsze i bardziej ciepłe niż sama premiera we Wrocławiu. I ta ocena jest dla organizatorów cudownym podziękowaniem za pracę.
Ojciec chrzestny naszego Festiwalu - Pan Sylwester Chęciński za naszym pośrednictwem dziękuje bardzo Radzie Miejskiej Gminy Lubomierz za nadanie godności Honorowego Obywatela Lubomierza. Z tego, co wiemy sprawiło Mu to ogromną radość i po raz pierwszy przebywał w Lubomierzu przez cały Festiwal, jak na Honorowego Obywatela przystało.

INNE ATRAKCJE NIE TYLKO FILMOWE
 
Do bogatego programu filmowego dodać także należy spotkania z aktorami i twórcami filmu w Galerii Za Miedzą, wielometrowe kolejki po autografy ustawiające się pod "ogródkiem autografów", kolejne odsłony tablic pamiątkowych w Zaułku Filmowym, czy też tradycyjny już turniej "Aktorzy kontra organizatorzy", w tym roku o "pieczonego kabana" wygrany przez naszych gości.
Poza emocjami filmowymi zaprezentowaliśmy widzom bogaty program estradowy. Tuż po interesującej uroczystości otwarcia Festiwalu zagrał zespół Kombii.
W sobotę 12 sierpnia Artur Andrus poprowadził Swojską noc kabaretową z udziałem sześciu popularnych kabaretów. Nawet deszcz nie odstraszył licznych widzów. Jesteśmy przekonani, że Swojska Noc Kabaretowa powinna na stałe zapisać się w kalendarzu festiwalowym.
W trzeci dzień Festiwalu już od wczesnego południa estradę zapełnili muzyczni goście. Wystąpili: Andrzej Rybiński, zespół Kindla, Happy End, Czerwony Tulipan i Big Cyc. Do tych dużych gwiazd należy także dodać 6 o dobrym poziomie prezentacji amatorskich na estradzie.
Tyle o programie filmowym, estradowym, teraz garść informacji techniczno - statystycznych i firmowych.
Nagłośnienie estrady zapewniła Firma Top-Service Wojciecha Watrala, profesjonalną estradę i namiot kinowy zapewnił Adam Januszkiewicz, a przekazy na telebimach realizowała firma Rekord Arkadiusza Majewskiego, sztuczne ognie przygotowała Firma Fire Show Andrzeja Nowaczka z Jeleniej Góry. Realizacja tych działań była jedną z najdroższych w budżecie.
 
STOISKA HANDLOWE
 
Podczas Festiwalu obsługą handlowo - gastronomiczną zajmowało się około 70 stoisk. Niestety, o różnym standardzie i wystroju. Bardzo chcielibyśmy, by wszystkie stoiska handlowe miały bardziej odświętny i pomysłowy niż "budkowy" charakter.

WYŻYWIENIE GOŚCI
 
Wyżywieniem festiwalowych gości zajmował się zespół pod wodzą ALICJI SŁAWIŃSKIEJ i ANNY JURASIŃSKIEJ. Festiwalowa "restauracja" w krużgankach zaspokoił ze wszech miar nawet najbardziej wybrednych gośi.

FESTIWALOWE DEKORACJE
 
Dekoracje festiwalowe przygotował placówki oświatowe i ZBGKiM.
Gorąco dziękujemy Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Lubomierzu za iście filmowe plenery, jakimi na czas festiwalu były sale: ślubów i posiedzeń. ZBGKiM pod wodzą KRZYSZTOFY TROŚCIANKO jak zawsze przygotował atrakcyjny "ogródek autografów". O czystość miasta dzielnie dbał w dzień i w nocy, a szczególnie o poranku ZBGKiM. Wywiązał się dobrze z tego zadania wywożąc łącznie 200 przyczep śmieci.

BEZPIECZEŃSTWO
 
Nad bezpieczeństwem widzów i gości czuwali nieustannie Policjanci z KP Policji we Lwówku Śląskim, pograniczniacy z Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, Żołnierze z Żandarmerii Wojskowej w Bolesławcu, a także na nasze zlecenie firma ochroniarska MAR-OLD z Wrocławia. Podczas Festiwalu nie odnotowano żadnych ani poważniejszych, ani mniejszych wydarzeń, pod tym względem Festiwal należy zaliczyć do bardzo bezpiecznych i jest to ocena, którą organizatorzy otrzymują już od wielu lat.

SPONSORZY
 
A teraz kilka słów o naszych kochanych sponsorach, bez których Festiwal nie doszedłby do skutku. W tym roku było ich 120, dużych, średnich, małych i naszych lubomierskich. Wszystkim Im raz jeszcze gorąco dziękujemy. Ich pozyskanie to najtrudniejsze festiwalowe działanie. Najhojniejsi i najbardziej niezawodni to ci, którzy otrzymali statuetki "Przyjaciel Lubomierza", czyli:
BGŻ, EnergiaPro, Mercedes Benz Mirosław Wróbel, Hotel "Las", Czesław Krzyżanowski, D. i M. Niebieszczańscy - Zakłady Mięsne w Proszówce, Budowa Maszyn Matusewicz, Włodzimierz Kazimierski, Piwnica Staromiejska w Zgorzelcu kierowana przez Elżbietę Lech-Gotthard, Michał Klementowski, Hurtownia Monopolowo - Spożywcza Sawczak, Browar Śląski 1209, Cukiernia - Piekarnia M. i J. Horbacz.
Do grona sponsorów należy również Rada Miejska i Urząd Gminy i Miasta Lubomierz. Przekazana dotacja w kwocie 20 tys. zł pozwoliła na stworzenie kamiennych figur Kargula i Pawlaka przed Muzeum oraz zmodernizowanie Zaułka Filmowego. To na zawsze zostanie w krajobrazie Lubomierza. Cieszy nas także fakt, że na apel skierowany do radnych o wsparcie i pomoc odpowiedziało kilku z nich. Dziękujemy MIECZYSŁAWOWI ŚRODZIE, JANOWI BUKIEJCE, WIESŁAWOWI WACHOWICZOWI.
Z budżetu Stowarzyszenia sfinansowane zostało odnowienie elewacji frontowych od strony rynku 9 kamieniczek oraz wymalowanie 9 łuków arkad. Tym samym znacznie poprawił się wygląd całego rynku.
W bieżącym roku zawiedli nas długoletni główni sponsorzy PZU Życie i Poczta Polska, na których wsparcie bardzo liczyliśmy.

ZATRUDNIENIE
 
Przy organizacji tegorocznego Festiwalu zatrudnionych na Umowie o dzieło było 79 osób, z tego 42 z terenu miasta i gminy Lubomierz, pracowało również biuro informacyjne Festiwalu - 12 osób, biuro organizacyjne - 2 osoby, zespół opieki nad aktorami - 6 osób, zespół opiekujący się festiwalowymi gośćmi - 6 osób, kawiarenka festiwalowa - 12 osób, przy obsłudze sceny - 10 osób
Przygotowaniem i realizacją festiwalowych zadań kierował siedmioosobowy Zarząd w składzie: OLGIERD PONIŹNIK, JADWIGA SIENIUĆ, JERZY ANDRZEJCZAK, JACEK SZRAMOWIAT, MIROSŁAW LASKOWSKI, RYSZARD KIWILSZA, ALICJA SŁAWŃSKA. Ocenę naszej działalności pozostawiamy widzom.
 
OŁTARZ KINA
 
W programie dziesiątej edycji festiwalu ważne miejsce zajęły akcenty związane z jubileuszem wydarzenia, jakim słynie Lubomierz. 10 - lecie festiwalu miało też istotny wpływ na oblicze "Ołtarza Kina 2006" - szczególnego, wyodrębnionego w nurcie wydarzeń,, festiwalowego programu w całości stworzonego i realizowanego w Galerii Za Miedzą.
Galeria od pięciu już lat włącza się w kreowanie festiwalowych wydarzeń. Po raz drugi wystąpiła zaś w roli współorganizatora imprezy, przygotowując wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Filmów Komediowych "Sami Swoi" rozbudowany program, realizowany w nurcie najważniejszych wydarzeń decydujących o filmowym charakterze wakacyjnego Święta kina w Lubomierzu.
"Ołtarz Kina" ma raptem dwuletni staż. Błyskawicznie zdążył jednak wyrosnąć na wydarzenie kulturalne cieszące się dobrą sławą i znaczącą popularnością. Najlepszym tego wyrazem jest fakt, iż stanowiący jeden z filarów wydarzenia Konkurs Śmiesznego Kina Niezależnego "Zawleczka 2006" odbywał się pod świadczącym o wysokiej randze wydarzenia, prestiżowym patronatem Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, a branżowe media promowały go umieszczając w kalendarzach ważnych świąt kina offowego organizowanych latem w Polsce. Strategiczne znaczenie dla tegorocznego "Ołtarza Kina " miało organizacyjne wsparcie wydarzenia przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - instytucję kultury samorządu województwa dolnośląskiego, który istotnie dofinansować festiwal z własnych środków budżetowych.
"Ołtarz Kina 2006" opierał się na czterech filarach programowych. Pierwszym z nich nich była, związana bezpośrednio z jubileuszem lubomierskiego festiwalu,
WYSTAWA FOTOGRAFII DANIELA ANTOSIKA
"10 razy Lubomierz" -w całości poświęcona historii dorocznego filmowego święta organizowanego w wakacyjnej stolicy polskiej komedii. Wystawę tworzyło 66 czarno-białych powiększeń fotografii o formatach 100 x 70 i 50 x 70 cm. Prezentowane prace dokumentowały wszystkie dotychczasowe edycje imprezy, od chwili otwarcia Muzem Kargula i Pawlaka. Wystawa była jednocześnie reportażową opowieścią o wszystkich twórcach festiwalu - o festiwalowych gościach ze świata filmu, którzy odwiedzali Lubomierz-aktorach, reżyserach, scenarzystach, operatorach, w tym o autorach polskiej komedii wszech czasów, czyli kręconej m.in. w Lubomierzu filmowej trylogii "Samych swoich" w reż. SYLWESTRA CHĘCIŃSKIEGO, która dała początek festiwalowej historii miasteczka. W fotograficznej opowieści ważne miejsce, obok gwiazd polskiego kina, zajmuje też festiwalowa publiczność i organizatorzy imprezy wcielający się w najróżniejsze, komediowe role. Wystawa "10 razy Lubomierz" była wreszcie kroniką najważniejszych festiwalowych wydarzeń ostatniego dziesięciolecia.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w czwartek, 10 sierpnia i było jednocześnie inaugurację festiwalu. W wernisażu udział wzięło około trzystu gości, w tym filmowcy uczestniczący festiwalu (zjeżdżający do Lubomierza już od 9 sierpnia). Wieczór uświetnił koncert zatytułowany "Liryczne Małe Co Nieco" ze śpiewającą aktorką HONARATĘ MAG-DECZKO - CAPOTE w roli głównej oraz bankiet przygotowany przez Piwnicę Staromiejską ze Zgorzelca. Wystawa otwarta była przez wszystkie dni festiwalu i cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Ekspozycję zwiedzać mo?ża było również po festiwalu Ostatecznie czas trwania wystawy przedłużony został do końca września, po to, by oprócz gości odwiedzających Lubomierz, obejrzeć mogła  ją także młodzież okolicznych szkół już po powrocie z wakacji.
FILMOWY PROGRAM FESTIWALOWY
 
ruszył w piątek 11 sierpnia Tego dnia rozpoczęły się pozostałe trzy "filarowe" bloki programowe trwające przez trzy kolejne dni. W ramach KLUBU FESTIWALOWEGO każdego dnia festiwalu w Galerii za Miedzą odbywały się popołudniowe spotkania twórców kina, czyli spotkania zawodowych twórców kina z twórcami niezależnymi oraz festiwalowej publiczności z gwiazdami festiwalu.
W pierwszym, piątkowym spotkaniu uczestniczyli twórcy "Samych swoich" m.in. operator ANDRZEJ RAMLAU, aktorzy - RYSZARD KOTYS, IRENA KAREL I JERZY JANECZEK. W kolejnych spotkaniach o kinie komediowym i kulisach twórczości filmowej opowiadali Sylwester CHĘCIŃSKI, ROMAN KŁOSOWSKI, ZOFIA CZERWIŃSKA i ANDRZEJ ZABORSKI.
Po zmierzchu Galeria Za Miedzą zamieniała się w SALĘ KINOWĄ. W piątkowy wieczór rozpoczął się Konkurs Śmiesznego Kina Niezależnego "Zawleczka 2006". Do finałowych pokazów konkursowych zakwalifikowanych zostało 20 z blisko czterdziestu filmów zgłoszonych do konkursu. Ciekawostką jest, że na festiwal przyjechali autorzy niemal wszystkich filmów prezentowanych w konkursie, którzy uczestniczyli nie tylko w pokazach filmów ale i wszystkich pozostałych propozycjach programowych.
PROJEKCJE KONKURSOWE ZAWLECZKI 2006,
 
zainaugurował w piątkowy wieczór pokaz filmów nagrodzonych w ubiegłorocznej edycji konkursu. Później zaprezentowany został pierwszy blok filmów konkursowych. Drugi blok filmów konkursowych zaprezentowany został w sobotni wieczór. Projekcje konkursowe odbywały się przy pełnej widowni. Filmy oceniało czteroosobowe jury pod przewodnictwem ZENONA ŻYBURTOWICZA, w którym zasiadali jeszcze twórca filmowy PIOTR MATWIEJCZYK, MAREK OLEKSY z Federacji Niezależnych Twórców Filmowych i oraz twórca i szef programu "Ołtarz Kina" -DANIEL ANTOSIK.
Decyzją jury nagrodę główną: Grand Prix - Zardzewiałą Zawleczkę 2006 otrzymał film Izabeli Plucińskiej "Jam Session". Złotej Zawleczki nie przyznano. Srebrną Zawleczkę 2006 otrzymał film "Koperta " Grupy DDN, a Brązową Zawleczkę 2006 - film "Impra" Radosława i Arkadiusza Roziewiczów. Jury przyznało ponadto trzy nagrody specjalne. Uhonorowano nimi filmy: " Wędrowna lekcja muzyki" Katarzyny Janus, "Portret zakonnicy" Mieczysława Krzela i Kacpra Fertacza oraz ,Zamczersi" Grupy Royal Flush Entertainment Swoją nagrodę przyznała też festiwalowa publiczność, która największą ilością głosów oddanych w plebiscycie obdarowała film "Patelnia teflonowa" Grupy Royal Flush Enterteinment. Ceremonia wręczenia nagród "Zawleczki" z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, miała miejsce w niedzielę, a zakończył ją koncert kameralny zespołu Struna K z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta podaną w kabaretowym stylu.
Czwartym filarem Ołtarza Kina było KINO NOCNE.
 
Nocne projekcje dla najwi?kszych koneserów kina, rozpoczynały się każdego dnia festiwalu około północy i trwały kilka godzin. W Kinie nocnym prezentowane były pełnometrażowe dzieła komediowe twórców zawodowych i niezależnych.
W sumie przez trzy festiwalowe dni podczas wieczorów i nocy kinowych festiwalowej publiczności "Ołtarza Kina" zaserwowano około ponad dwadzieścia godzin projekcji filmowych.
"Ołtarz Kina" w Galerii Za Miedzą był wydarzeniem skierowanym do prawdziwych miłośników kina i jednym z najważniejszych składników lubomierskiego festiwalu, decydujących o jego filmowym charakterze. I przez to pełnił rolę szlachetnego nurtu festiwalowych wydarzeń dla bardziej wymagających, dopełniającego masowe wydarzenie, jakim jest lubomierski festiwal. Tym bardziej cieszy sukces tego przedsięwzięcia i wysokie oceny jego wartości ze strony twórców filmowych uczestniczących w imprezie i festiwalowej publiczności.
Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku festiwalowy "Ołtarz Kina" Galerii Za Miedzą będzie pielęgnował kulturalne oblicze naszego, filmowego miasteczka.
 
 
MEDIA
 
X Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu był mocno nagłośniony w mediach, a to za sprawą patronów medialnych:

* prasowego - "Nowin Jeleniogórskich" (spisały się dzielnie)
* radiowego - Muzyczne Radio Jelenia Góra (też na medal)
* telewizyjnego TVP2, TVP3 Wrocław (mogło być lepiej)

Relacje o Festiwalu ukazały się w wielu tygodnikach m.in. w Rewii, Tele Tygodniu, Tele Świecie, Twoim Imperium, Ziemi Lubańskiej.
Generalnie trzeba powiedzieć, że w natłoku wielu imprez, jakie odbywają się w sierpniu w naszym kraju przekazy medialne były udane. Sądzimy, że na ten sukces zapracowaliśmy dążąc do tego, by film dominować nad estradą, wszak to przecież festiwal filmowy.
Czy wszystko było piękne, różowe, bezproblemowe?
Na pewno nie. Zarząd Stowarzyszenia na swym posiedzeniu 28 sierpnia dokonał wstępnego podsumowania, dostrzegł nieliczne potknięcia i zapisać w protokole, by je wyeliminować w kolejnych festiwalowych wydaniach. Generalnie Zarząd Stowarzyszenia ocenił, że tegoroczny festiwal w sześciostopniowej skali szkolnej zrealizowany został na 5.

«Poprzednia - Następna

XI Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych
w Lubomierzu
odbył się od 9 do 12 sierpnia 2007 roku i został zrealizowany w całości, według założonych zamierzeń pomimo ogromnych trudności
w zdobyciu niezbędnych środków finansowych
i heroicznych wręcz starań Zarządu Stowarzyszenia, aby impreza odbywała się nadal.
 
6 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie kina „Raj” (namiotu kinowego) i rozpoczęły się projekcje filmów komediowych.
9 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy fotografii filmowych ”Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika” w Galerii Za Miedzą. Wystawa czynna był przez wszystkie festiwalowe dni. Widzowie mieli także możliwość uczestniczenia w niezapomnianym i niecodziennym koncercie „Jazzowe improwizacje na temat polskich melodii filmowych” w wykonaniu grupy: Krzesimir Dębski – skrzypce; Bogdan Hołownia – fortepian; Mariusz Bogdanowicz – kontrabas; Krzysztof Przybyłowicz – perkusja. Odbyły się pierwsze spotkania z aktorami. Emilia Krakowska, Henryk Talar i inni festiwalowi goście przez ponad trzy godziny opowiadali widzom o swojej pracy, sobie, filmie…Wieczorem tłumy ludzi bawiły się na Swojskiej zabawie pod Kasztanami.
W sali teatralnej rozpoczął się Przegląd Filmów Konkursowych. Jury wspólnie z widzami obejrzało w tym dniu filmy: „Doskonałe popołudnie”, „Szaleńcy”, „Ryś”.
Kolejne projekcje komedii odbyły się również w namiocie kinowym.
10 sierpnia w Galerii Za Miedzą przeprowadzone zostały dalsze spotkania z twórcami kina, odbył się spektakl kabaretowy Teatru Maska pt „Adam i Ewa”.
Pokazy filmów nagrodzonych w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego Zawleczka 2006 oraz pierwszy blok filmów konkursowych Zawleczka 2007, także pokaz specjalny filmów CH. Chaplina z muzyką Krzesimira Dębskiego i Komediowe Kino Niezależne zgromadziły tłumy widzów.
Na scenie głównej w tym dniu wystąpił kabaret Masztalscy, lubomierski zespół muzyczny „Sami Swoi”.
O 20.30 nastąpiła ceremonia otwarcia Festiwalu z udziałem wielu znakomitych gości z całej Polski, wśród których mieliśmy ogromny zaszczyt gościć przedstawicielkę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Panią Aleksandrę Szczerbak. Dużym wydarzeniem był koncert muzyki filmowej, w którym wystąpiła Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej dyrygowana przez Krzesimira Dębskiego, z solistką Anną Jurksztowicz. Na ekranie w rynku odbyła się projekcja filmu Ch. Chaplina z muzyką Krzesimira Dębskiego.
Uruchomiony został także Zaułek Filmowy (czynny przez wszystkie festiwalowe dni), w którym „dyżurowali” aktorzy, a każdy mógł ustawić się w kolejce po autograf, czy zrobić sobie zdjęcie z ulubionym aktorem.
W Sali teatralnej wyświetlone zostały 2 kolejne filmy konkursowe; „Statyści” i „Testosteron”
Wszyscy goście zostali zaproszeni na uroczysty bankiet festiwalowy do lubomierskich Krużganek.
11 sierpnia (sobota)
Projekcje filmów w tym dniu to między innymi:
- przedpremierowy pokaz specjalny filmu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” (kręconego w Lubomierzu w tym roku), II blok filmów konkursowych Zawleczka 2007, kino nocne a w nim pokaz specjalny filmu „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”, komediowe kino niezależne
- dalszy ciąg przeglądu filmów konkursowych walczących o zdobycie Złotych, Srebrnych i Brązowych Granatów
- w namiocie kinowym możliwość obejrzenia sześciu polskich komedii takich, jak np. „Dzień świra”, „Seksmisja”, „Nie ma mocnych”, „Vabank II czyli riposta”
- na ekranie w rynku pokaz komedii S. Chęcińskiego „Sami Swoi”
Wielkim wydarzeniem stała się Słodka Bitwa o Miedzę czyli I Lubomierska Wojna Tortowa, do której zgłosiło się około 40 osób walczących przy pomocy ponad 120 tortów.
W Zaułku Filmowym umieszczone zostały kolejne 4 pamiątkowe tablice (jest ich tam już 48). Osobiście uczynili to: Hanna Śleszyńska, Henryk Talar, Artur „Baron” Więcek, Krzesimir Dębski.
Odbył się Turniej „Aktorzy kontra Swojaki o utuczoną gęś”. Wystąpili wszyscy aktorzy goszczący w Lubomierzu, którzy rywalizowali z drużyną organizatorów w takich konkurencjach, jak: byka ujeżdżanie, mandatów wlepianie, jajc podbieranie, koszul szarpanie, Mućki dojenie, wieńcem miotanie, pierza upychanie. Zabawy było co niemiara, a utuczoną gęś wygrał zespół aktorów.
Na scenie głównej w tym dniu wystąpiły zespoły amatorskie, Orkiestra Reprezentacyjna Gminy i Miasta Olszyna, Alosza Awdiejew z zespołem.
Podczas Swojskiej Nocy Kabaretowej zaprezentowali się: Kabaret Skeczów Męczących, Kwartet Okazjonalny, Made in China, Kabaret Młodych Panów, kabaret Afera.
W Galerii Za Miedzą trwały kolejne spotkania twórców kina. W niezwykłej atmosferze odbył się porywający recital Hanny Śleszyńskiej.
 
12 sierpnia (niedziela)
Do Sali teatralnej zaprosiliśmy na pokaz specjalny filmów kręconych w Lubomierzu (do tej pory kręcone tu były sceny do 11 filmów), gdzie widzowie obejrzeli: „Krzyż Walecznych”, „Zakład”, „Kocham kino” oraz pozakonkursowy pokaz filmu „Dlaczego nie”. W Galerii Za Miedzą odbyła się ceremonia rozdania nagród w konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego „Zawleczka” 2007” i pokaz filmów nagrodzonych. W kinie nocnym królowało Komediowe Kino Niezależne, a na ekranie w Rynku odbyła się projekcja zdobywcy Złotego Granatu 2007 – filmu „Statyści” reż. Przez M. Kwiecińskiego.
Ceremonia wręczenia nagród festiwalowych odbyła się na scenie głównej. Srebrny Granat zdobył film „Ryś”- reż. S. Tym, Brązowy za optymizm w kinie film „Doskonałe popołudnie” reż. P. Wojcieszek.
Kryształowe Granaty Czytelnicy „Nowin Jeleniogórskich”, miesięcznika „Sami Swoi” i strony internetowej WWW.sami-swoi.com.pl przyznali Hannie Śleszyńskiej i Andrzejowi Grabowskiemu.
Wystąpił kabaret Paka, zespół Bahama dla dzieci, Druga Maryla, zespół Zakopower, a w Galerii odbył się koncert :”Świat według Piazzolli” w wykonaniu zespołu Struna K
Festiwal zakończył wspaniały pokaz ogni sztucznych.
 
W tym roku przyjechało do nas 25 ludzi filmu, teatru i muzyki. Byli to:
Hanna Śleszyńska, Emilia Krakowska, Irena Karel, Iza Rutowicz, Lucyna Malec, Małgorzata Lewińska, Małgorzata Szurmiej, Zofia Czerwińska, Ilona Kucińska - Boberek, Anna Jurksztowicz, Magdalena Wołłejko, Ludmiła Kuziemska, Henryk Talar, Jerzy Janeczek, Jarosław Boberek, Paweł Polk, Krzesimir Dębski, Andrzej Ramlau, Janusz Kondratiuk, Roman Kłosowski, Sylwester Chęciński, Artur „Baron” Więcek, Krzesimir Dębski, Zenon Żyburtowicz, Jerzy Rutowicz.
 
Festiwal był mocno nagłośniony w ogólnopolskich środkach masowego przekazu, dla przykładu:
- program TVP 2 – „Pytanie na śniadanie” z Lubomierza przede wszystkim poświęcony Festiwalowi emitowany z tego miejsca 3 sierpnia
- „Kawa czy herbata” emitowany z Lubomierza 10 sierpnia (pierwszy dzień Festiwalu) z możliwością odbioru na całym świecie – w całości poświęcony Festiwalowi, z udziałem gości
- wiele relacji telewizyjnych z Festiwalu w różnych programach telewizyjnych
- reportaż TVP Polonia nadawany trzykrotnie 5 października, nagrany podczas Festiwalu (na cały świat). W prasie ogólnopolskiej ukazało się również wiele artykułów na temat Festiwalu.
- również w Programie I Polskiego Radia, Radiowej Trójce, Radiu Wrocław, Muzycznym Radiu Jelenia Góra i wielu innych rozgłośniach radiowych podawane były informacje o Festiwalu.
Widocznym efektem tych działań jest ogromna liczba turystów odwiedzających nasze miasteczko, Muzeum Kargula i Pawlaka, którzy informują, iż o tym miejscu dowiedzieli się właśnie z telewizji, radia, prasy, strony internetowej Stowarzyszenia, innych portali internetowych (np. WWW.onet.pl, WWW.stopklatka.pl; WWW.pl. WWW.jelonka.com; WWW.jg24.pl i innych.