Co się działo

Thursday, 20 Aug 2009

Lubomierz, 16.08.2009r.

 

PROTOKÓŁZ POSIEDZENIA JURY XIII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU FILMÓW KOMEDIOWYCH LUBOMIERZ
2009-08-18

 

Jury Konkursu na Najśmieszniejszą Komedię Sezonu 2008/2009 w składzie:

 

Artur „ Baron” Więcek – przewodniczący

Sylwia Motyl – Cinkowska

Tadeusz Szyma

Andrzej Ramlau

Daniel Antosik

 

Po obejrzeniu filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

Jednogłośnie ZŁOTY GRANAT dla filmu „ U Pana Boga za miedzą”
w reżyserii Jacka Bromskiego

 

Jednogłośnie SREBRNY GRANAT  dla filmu „To nie tak jak myślisz, kotku” w reżyserii Sławomira Kryńskiego

 

Większością głosów Jury BRĄZOWY GRANAT dla filmu „Piksele” 
w reżyserii Jacka Lusińskiego

 

 

Po przeliczeniu  głosów oddanych w głosowaniu publiczności Jury stwierdza, że GRANATOWY GRANAT – nagrodę publiczności otrzymuje film
Fenomen” w reżyserii Tadeusza Paradowicza

Lubomierz, 16.08.2009r.

 

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY KONKURSU ŚMIESZNEGO KINA NIEZALEŻNEGO ZAWLECZKA 2009 PROGRAMU „OŁTARZ KINA” REALIZOWANEGO W RAMACH
XIII OGÓLNOPOLSKIEGOFESTIWALU FILMÓW KOMEDIOWYCH W LUBOMIERZU

 

 

Jury konkursu w składzie:

 

Sylwia Motyl – Cinkowska – przewodnicząca

Marek Oleksy

Daniel Antosik

Piotr Kura Kurowski

 

Podkreśla wysoki poziom prezentowanych filmów lecz niezadowalający pierwiastek komediowy i postanawia nie przyznawać Grand Prix konkursu, czyli ZARDZEWIAŁEJ ZAWLECZKI 2009.

 

Decyzją jury:

I nagrodę ZŁOTĄ ZAWLECZKĘ 2009 i nagrodę pieniężną w wysokości 2000,00 PLN otrzymuje film „Pralka” w reżyserii Jakuba Pączka;

 

II nagrodę SREBRNĄ ZAWLECZĘ 2009 i nagrodę pieniężną  w wysokości 1500,00 PLN otrzymuje film „Od wschodu do zachodu słońca” w reżyserii Marcina Króla;

 

Dwie III nagrody BRĄZOWE ZAWLECZKI 2009 i nagrody pieniężne w wysokości 1000,00 PLN  otrzymują filmy: „Druga zmiana” w reżyserii Tomasza Pawlaka oraz „Droga do szołbiznesu” w reżyserii Marka Kosowca.

 

Jury postanowiło przyznać również cztery równorzędne, honorowe nagrody specjalne – ANIOŁY ŚWIĄTYNI SZTUKI – filmom: „Jutro...”
w reżyserii Bartosza Kruhlika – za dobre duchy, „Rubinowe gody”
w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego – za walory dźwiękowe, „Pomiędzy” w reżyserii Anny Kasperskiej – za piękne otwarcie oraz „Byzuch – czyli odwiedziny” w reżyserii Eugeniusza Klucznioka za najpiękniej nie pocięty film.

 

Po przeliczeniu głosów oddanych w głosowaniu publiczności Jury  stwierdza, że NIEBIESKĄ ZAWLECZKĘ PUBLICZNOŚCI 2009 i nagrodę pieniężną w wysokości 500,00 PLN otrzymuje film „Ładna para”
w reżyserii Wojciecha Antosika.

 

 

Spotkać się przy Ołtarzu Kina

 

 

Ołtarz Kina to cykl wysmakowanych artystycznych spotkań w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.
Na Ołtarzu znalazła się i „Zawleczka 2009” –  nagroda dla najlepszego filmu komediowego w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego.

 

Ołtarz Kina, „czwarty filar” Święta komedii w Lubomierzu, jak przyjęło się nazywać to  niezwykłe miejsce, po raz piąty został uroczyście przekazany we władanie twórcom, artystom i publiczności 13 sierpnia o godzinie 18.13. Wtedy to na Ołtarzu Kina pojawił się Daniel Antosik, poproszony przez Beatę Dżon o otworzenie wystawy fotograficznej w imieniu swoim i Bogusława Wołoszańskiego. To kolekcja 62 fotografii z planu filmowego z Lubomierza, który przeistoczył się w historyczne miasteczko w filmie „Twierdza szyfrów”. Godzinę później Henryk Miśkiewicz z Full Drive 2 wszedł na scenę, by „trochę pohałasować”, jak sam powiedział. I to był mocny artystycznie początek i koncert: niezwykły, bo i żona, i córka, znakomita Dorota Miśkiewicz, i fantastyczni muzycy... czarowali ze sceny. Pierwszy utwór, jak na stolicę Samych Swoich, wybrzmiał w Galerii muzyczny motyw z filmów Sylwestra Chęcińskiego. Był i jazzowy, przepyszny Reksio i Bolek i Lolek na saksofon, gitary i perkusję, była i dedykowana wnuczce kompozycja... Muzyczna fantazja, wirtuozeria i zaskoczenia. Przy tym radość grania, a na pełnej widowni – frajda słuchania. Tak zaczęły się artystyczne wydarzenia w Galerii Za Miedzą tego lata.

W ramach letniego festiwalu komedii Ołtarz Kina jest obecny niezmiennie od 2004 roku.

Trudno wyobrazić sobie festiwal w Lubomierzu bez wizyty w Galerii, gdzie Ołtarz Kina zaskakuje wyjątkową atmosferą, artystami, których można szukać tylko w najlepszych teatrach bądź klubach i salach koncertowych świata, albo na głębokiej prowincji, jeszcze nieodkrytych dla tłumów. Warto dodać, że Galeria Za Miedzą powstała we wnętrzu pięknego, dawnego ewangelickiego kościoła, który prócz niezwykłego wnętrza dodaje świetną akustykę i światło. Dziś obiekt ma 157 lat. Pomysł Daniela i Ewy Antosik na stworzenie galerii uratował ten piękny obiekt sakralny – pozostał świątynią duchową, do której zjeżdżają się artyści i publiczność głodna duchowych przeżyć. I cieszy się dobrą sławą.

Symboliczny Ołtarz Kina staje w centralnym miejscu tej świątyni i można rzec, jest deserem  wydarzeń festiwalowych. Tu spotykają się w bardziej kameralnej acz odświętnej scenerii ci, którzy szukają czegoś więcej, niż samych filmów. Prócz spotkań z wyjątkowymi artystami tam rozstrzyga się konkurs Śmiesznego Kina Niezależnego. I dlatego Ołtarz Kina uzbraja się w „Zawleczki”, czyli nagrody dla najlepszych „niezależnych”. Bo „Granaty” to nagrody w głównym konkursie komedii, a niezależnym, czasem początkującym na filmowej drodze – najpierw „Zawleczka”. Niezależni filmowcy będą dzielić się na Ołtarzu Kina swoim poczuciem humoru, by dostrzec, jak też ich własne spojrzenie jest przyjmowane przez miłośników kina. Ołtarz Kina daje im szansę na spotkania z zawodowymi twórcami filmowymi i dyskusje, a specjalne pokazy filmów zadowolą gusta poszukujących tego, co na co dzień pozostaje w cieniu produkcji za „duże pieniądze”..

Program cyklu imprez „Ołtarz Kina” jest w całości stworzony i realizowany w Galerii Za Miedzą zgodnie z zamysłem i staraniami dyrektora artystycznego festiwalu, Daniela Antosika. Na kanapie, poddając się pytaniom i oddając rozmowom z publicznością zasiadło wielu aktorów, ale o tym później.

O Antosiku mówi się, że to artystyczny kapłan tutejszego „kościoła pod wezwaniem sztuk” i kapłan Ołtarza Kina, święta twórców i smakoszy artystycznej strawy. O Jadwidze Sieniuć śmiało można rzec, że to piękna dusza, serce i anioł Stowarzyszenia Miłośników Filmów Komediowych, które nota bene, ma już 10 lat. Bez tych dwojga, którzy przed festiwalem i w trakcie czuwali nad najmniejszymi szczegółami, oczywiście z wielką pomocą wolontariuszy i przyjaciół, polskie komedie i ich fani nie mieliby czego szukać w Lubomierzu. Jadwiga Sieniuć miała niewiele szans, by zakosztować wydarzeń na Ołtarzu Kina, czuwała nad wydarzeniami w samym mieście, i tam działo się wiele. W Galerii Za Miedzą wręczyła  niezależnym twórcom ich nagrody w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego, właściwie   wręczyła dyplomy i  zaprezentowała laureatom nagrody – Zawleczki 2009. Te zostały wręczone na scenie głównej, na lubomierskim  rynku. - Dawne pielgrzymowanie do kościoła Lubomierza ma swoją ciągłość, teraz odwiedzają go ludzie chłonni obrazu i dźwięku. Zarówno filmowy festiwal, jak też artystyczne wydarzenia w kościele-galerii karmią tych pielgrzymów – przyznają goście z całej Europy, którzy tak zaplanowali urlopy, by tu w połowie sierpnia trafić. Jak i niżej podpisana. Był sobie kościół ewangelicki w Lubomierzu, w kościele Galeria Za Miedzą, a w galerii – Ołtarz Kina. Szczęśliwie, dzięki uporowi jego twórców, kościół przetrwał, a Ołtarz Kina z roku na rok jest coraz bardziej wyczekiwany.

 

Beata Dżon

Informacja o przebiegu XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu

 

Odbył się od 13 do 16 sierpnia pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Wojewody Dolnośląskiego. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych „Sami Swoi” w Lubomierzu, Galeria Za Miedzą.  Współorganizatorzy to – Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu, Urząd Gminy i Miasta w Lubomierzu, Odra Film – Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego.

Program Festiwalu na wszystkich odcinkach został zrealizowany            w 100%, a według opinii wielu znawców festiwali był to najbardziej filmowy festiwal ze wszystkich dotychczasowych edycji.

Festiwal składał się z kilku segmentów ściśle ze sobą powiązanych. Rozpoczął się otwarciem wystawy fotografii Bogusława Wołoszańskiego i Daniela Antosika z planu zdjęciowego filmu „Tajemnica Twierdzy szyfrów” oraz zabawa pod Kasztanami, która zgromadziła nieprawdopodobne tłumy ludzi.

Barwna i niezwykle oryginalna była Parada Komediantów inaugurująca oficjalne otwarcie Festiwalu. W Galerii Za Miedzą przez wszystkie dni imprezy realizowany był program „Ołtarz kina – Zawleczka 2009”.         W ramach konkursu  Śmiesznego Kina Niezależnego zaprezentowaliśmy 30 filmów, które oceniało jury przyznając najlepszym z nich Złote, Srebrne, Brązowe Zawleczki, Zawleczki Publiczności. I tak:

Jury  nie przyznało Grand Prix konkursu, czyli ZARDZEWIAŁEJ ZAWLECZKI 2009.

 Decyzją jury:

I nagrodę ZŁOTĄ ZAWLECZKĘ 2009 i nagrodę pieniężną w wysokości 2000,00 PLN otrzymał film „Pralka” w reżyserii Jakuba Pączka;

 

II nagrodę SREBRNĄ ZAWLECZĘ 2009 i nagrodę pieniężną  w wysokości 1500,00 PLN otrzymał film  „Od wschodu do zachodu słońca” w reżyserii Marcina Króla;

 

Dwie III nagrody BRĄZOWE ZAWLECZKI 2009 i nagrody pieniężne w wysokości 1000,00 PLN  otrzymały filmy: „Druga zmiana” w reżyserii Tomasza Pawlaka oraz „Droga do szołbiznesu” w reżyserii Marka Kosowca.

 

Jury postanowiło przyznać również cztery równorzędne, honorowe nagrody specjalne – ANIOŁY ŚWIĄTYNI SZTUKI – filmom: „Jutro...” w reżyserii Bartosza Kruhlika – za dobre duchy, „Rubinowe gody” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego – za walory dźwiękowe, „Pomiędzy” w reżyserii Anny Kasperskiej  za piękne otwarcie oraz „Byzuch – czyli odwiedziny” w reżyserii Eugeniusza Klucznioka za najpiękniej nie pocięty film.

 

Po przeliczeniu głosów oddanych w głosowaniu publiczności Jury  stwierdziło, że NIEBIESKĄ ZAWLECZKĘ PUBLICZNOŚCI 2009 i nagrodę pieniężną w wysokości 500,00 PLN otrzymuje film „Ładna para” w reżyserii Wojciecha Antosika.

 

W Galerii Za Miedzą codziennie odbywały się również spotkania twórców kina, w których uczestniczyli wszyscy aktorzy przebywający  w Lubomierzu i które cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów.

 

 

Koncerty:

- Henryk Miśkiewicz &Full Drive 2

- recital aktorski Jadwigi Kuty – “Święto każdego dnia”

- recital aktorski Stanisławy Celińskiej

- koncert Okazjonalna Orkiestra Prowincjonalna

zyskały bardzo pochlebne recenzje, a gościnne wnętrze Galerii Za Miedzą nie mogło przyjąć wszystkich chętnych do uczestniczenia w tych niecodziennych, spektakularnych wydarzeniach artystycznych.

Kino nocne – to kolejne wydarzenia w Galerii. Przez 3 dni odbyło się tam    8 projekcji filmów, wśród których widzowie obejrzeli takie filmy jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Zakład”  (kręcone w Lubomierzu), „Vabank”, „Jasminum”.

Słodka Bitwa o Miedzę czyli III Lubomierska Wojna Tortowa zgromadziła pod Galerią  ogromne tłumy widzów i ponad 30 uczestników, wśród których zwycięzcą okazał się ten, kto się najszybciej wylizał.

Jednym z najważniejszych działań festiwalowych był konkurs o tytuł „Najśmieszniejszej komedii sezonu 2008/2009, do którego zgłoszonych zostało aż 13 polskich komedii. Ich projekcje odbywały się w Sali teatralnej i oceniane były przez profesjonalne jury, które zadecydowało, że:

Jednogłośnie ZŁOTY GRANAT należy do filmu „ U Pana Boga za miedzą”
w reżyserii Jacka Bromskiego

 

Jednogłośnie SREBRNY GRANAT  dla filmu „To nie tak jak myślisz, kotku”                 w reżyserii Sławomira Kryńskiego

 

Większością głosów Jury BRĄZOWY GRANAT dla filmu „Piksele” 
w reżyserii Jacka Lusińskiego

 

 

Po przeliczeniu  głosów oddanych w głosowaniu publiczności Jury stwierdziło, że GRANATOWY GRANAT – nagrodę publiczności otrzymuje film
Fenomen” w reżyserii Tadeusza Paradowicza.

Pod patronatem Nowin Jeleniogórskich i „Samych Swoich” przebiegał plebiscyt na najkomiczniejszych  aktorów komediowych                         i najzabawniejszy polski serial komediowy ostatniego sezonu.

Zwycięzcami i jednocześnie zdobywcami Kryształowych Granatów okazali się: Marta Lipińska, Viola Arlak i Artur Barciś, a bezapelacyjnie w kategorii najzabawniejszy serial zwyciężyło „Ranczo”, którego aktorów odtwarzających role głównych bohaterów mieliśmy przyjemność gościć podczas Festiwalu.

Kolejnym ogromnie ważnym akcentem Festiwalu były projekcje komedii filmowych odbywające się w klubie Postulat przekształconym na czas Festiwalu w kino „Raj”, którego tegoroczny repertuar składał się z 31 filmów, wśród których były pokazy dla dzieci, starsze i najnowsze polskie komedie. Również w Sali teatralnej codziennie poza filmami konkursowymi widzowie mogli obejrzeć na przykład takie filmy, jak: „”Statyści”, „Kochaj i tańcz”, „Drugi sztos” i inne.  Na ekranie w Rynku pokazane zostały komedie: „Sami Swoi”, „Ranczo Wilkowyje”, „Kup teraz”,U Pana Boga za miedzą”.

W Zaułku Filmowym zostały zamontowane nowe tablice pamiątkowe. Osobiście umieścili je tam  w tym roku: Stanisława Celińska, Marta Lipińska, Marzena Kipel – Sztuka, Adam Ferency.

Dodatkiem do wydarzeń festiwalowych były działania na scenie głównej w Rynku. Oprócz zespołów amatorskich wystąpiły tam takie gwiazdy, jak: Elektryczne Gitary, kabarety: Koń Polski, Paka, Pod sufitem, Klaps, odbył się wspaniały, niezapomniany koncert muzyki filmowej wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Bernarda Chmielarza z udziałem solistów: Hanki Śleszyńskiej, Jacka Wójcickiego, Piotra Gąsowskiego, Roberta Rozmusa, Wojciecha Kalety.

Duże emocje wzbudził też turniej „Filmowcy kontra Swojaki                o futerko, co nawet z kota nie zostało”, w którym w śmiesznych konkurencjach zmagała się drużyna aktorów z organizatorami.        W tym roku wygrali nasi goście.

Codziennie w Zaułku Autografów co godzinę „dyżurował” inny filmowy gość rozdając autografy i robiąc wspólne zdjęcia z fanami. Tym sposobem każdy  z aktorów rozdał niezliczone ilości autografów      i uwieczniony został na setkach zdjęć.

XIII Ogólnopolski Festiwal może się również poszczycić wspaniałymi gośćmi ze świata filmu.           
W tym roku odwiedzili nas: Sylwester Chęciński, Stanisława Celińska, Marta Lipińska, Hanna Śleszyńska, Marzena Kipiel Sztuka, Viola Arlak, Adam Ferency, Jerzy Janeczek, Andrzej Ramlau, Andrzej Zaborski, Tomasz Lulek, Ryszard Kotys, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Jacek Wójcicki, Maciej Englert

Nasza impreza to Festiwal Filmów Komediowych i najważniejsze      w niej są filmy, działania z nimi związane, aktorzy, muzyka filmowa.    To nie impreza muzyczna i w żadnym razie nie można Festiwalu oceniać poprzez pryzmat tego, jakie zespoły muzyczne zaprezentują się na scenie!  Program estradowy jest u nas tylko „dokładką” do mnóstwa działań związanych z filmem, festynową cząstką Festiwalu, na którą nie ma możliwości otrzymania dotacji z instytucji państwowych.

Organizacja Festiwalu wymaga ogromnej całorocznej pracy, niezwykłego poświęcenia, a pozyskanie niezbędnych środków finansowych jest najtrudniejszym, najbardziej stresującym                  i pracochłonnym działaniem.

O Festiwalu bardzo pozytywnie i ciepło pisało wiele ogólnopolskich gazet, co jest nagrodą dla głównych organizatorów.

Przygotowała: Jadwiga Sieniuć