Co się działo

Wednesday, 24 Apr 2013

XVII Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, nieformalnie rozpoczął się już niedzielę 11 sierpnia na Zamku Czocha w Leśnej. Wówczas otwarta została wystawa fotografii Daniela Antosika  10 x Lubomierz przedstawiająca historię pierwszego dziesięciolecia  lubomierskiego święta kina. Koncert miniatur skrzypcowych w wykonaniu duetu Ewa Antosik (skrzypce) i Anna Szulia (piano) uświetnił to niecodzienne wydarzenie jako imprezę towarzyszącą XVII Ogólnopolskiemu Festiwalowi Filmów Komediowych w Lubomierzu.

12 sierpnia w poniedziałek „wystartowało” kino. Na dobry początek wyświetlony został film dla dzieci „Żółwik Sammy”, a następnie „Nie ma mocnych”. We wtorek, oprócz poranka filmowego dla najmłodszych, kina komediowego z 2 seansami,  w Kinie pod Gwiazdami zaprezentowaliśmy film „Rejs” po rekonstrukcji cyfrowej.

Następnego dnia, czyli w środę 14 sierpnia poranek filmowy, a w nim „Arka Noego” zgromadził liczną widownię najmłodszych miłośników kina. W kinie komediowym czyli w Sali teatralnej mającej na czas festiwalu nazwę kino „Raj” odbyły się projekcje filmów „Byzuch” i „Wyjazd Integracyjny”, a w  Kinie pod Gwiazdami mogliśmy oglądnąć film „Sami Swoi”.

W czwartek 15 sierpnia rozpoczęły się projekcje konkursowe. Jury oceniało w tym dniu filmy: „Od pełni do pełni”, „ Last minute” i „Mój rower”. Nie zabrakło także filmu dla dzieci oraz kina komediowego z filmami: „Baby są jakieś inne”, „Wniebowzięci”. W Galerii za Miedzą zainaugurowano program Ołtarz kina 2013 ceremonią rozdania nagród oraz otwarciem wystawy Konkursu Rysunku Satyrycznego UŚMIECH EKRANU 2013 - efektu zorganizowanego  po raz pierwszy, ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego o tematyce filmowej i koncertem Okazjonalnej Orkiestry Prowincjonalnej.  

WYNIKI
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU  RYSUNKU SATYRYCZNEGO O TEMATYCE FILMOWEJ UŚMIECH EKRANU 2013
                                                                                                                                                                   * I nagroda - Złote Jajo 2013  oraz nagroda finansowa w wysokości 2.500 zł: Paweł Kuczyński za pracę Sami Swoi                                                                                                                                                                 * II nagroda - Srebrne Jajo 2013  oraz nagroda finansowa w wysokości 1.500 zł:  Waldemar Rukść za pracę Ekranizacja                                                                                                                                        * III nagroda - Brązowe Jajo 2013  oraz nagroda finansowa  w wysokości 1.000 zł:  Mirosław Hajnos za pracę Magia kina                                                                                                                                                        * Nagroda specjalna Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury  - SPAKowane Jajo 2013 oraz nagroda  finansowa w wysokości 700 zł: Jarosław Talarski  za pracę Quentin Tarantino - karykatura

* Wyróżnienia - Anioły Świątyni Sztuki 2013 : Bartłomiej Belniak za pracę Rozmówki krowio krowie, Jerzy Głuszek za pracę Gwiazdy ekranu, Zbigniew Piszczako za pracę Polskie kino akcji                                                                                                                                                             * Nagroda specjalna za pracę nawiązującą tematycznie do filmowej trylogii „Samych swoich”  bądź innych filmów realizowanych w  Lubomierzu - Swojskie Jajo 2013  oraz nagroda finansowa w wysokości 1500 zł: Wiesław Lipecki  za pracę Nie ma mocnych                                                                                                                                           * Wyróżnienia - Anioły Świątyni Sztuki 2013:  Marek Gliwa za pracę Sami swoi co tam płot, Dariusz Łabędzki za pracę Wypijmy za polskie komedie, Daniel Strzelczyk za pracę Sami Swoi

A wieczorem jak co roku, bawiliśmy się na Swojskiej zabawie pod kasztanami z zespołem Comentic.

W piątek Agnieszka Wielgosz i Mirosław Kotowicz odsłonili tablice pamiątkowe ze swoimi nazwiskami w Zaułku Filmowym. Następnie spotkali się z widzami w klubie festiwalowym działającym w Galerii Za Miedzą.                                                                                                                                                O godz 18.12 w Lubomierskim barokowym kościele odbył się fantastyczny, niepowtarzalny  Koncert przebojów muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela, w programie, między innymi słuchaliśmy muzyki z filmów: „Pan Tadeusz”, „PIRACI Z Karaibów”, „Misja”, „Gwiezdne wojny”, „Lowe story”, „Ojciec chrzestny”, „Władca pierścieni”. Następnie ruszyła barwna, wesoła Parada Komediantów. Korowód rozpoczynał  wóz policyjny, który prowadziła Pani Iwona Zatorska, za nią szły figury Kargula i Pawlaka, orkiestra z Olszyny,  aktorzy i goście, kolejno można było zobaczyć grupę Pławna 9  z Dariuszem Milińskim na czele, Kapelę Sołtysa z Wąchocka, Koło Łowieckie Hubert z Gryfowa, kombajn Henryka Kasprzaka               z Olesznej, wozy strażackie, naszych przyjaciół zza miedzy czyli organizatorów Lwóweckiego Lata Agatowego,  Miłośników Harleya. Ciekawie zaprezentowali się partnerzy organizatorów grupa LGD Partnerstwo Izerskie, wśród których kroczyła prezes Stowarzyszenia Bożena Mulik w towarzystwie niezwykle barwnych Izerskich Skrzatów.

Korowód dostojnie zmierzał główną ulicą miasta w kierunku sceny, na której konferansjerzy : Bartek Kuświk i Krzysztof Rogacewicz serdecznie, z humorem witali wszystkich uczestników korowodu.  

Nadszedł czas na oficjalną Ceremonię otwarcia Festiwalu. Gości witali: Burmistrz Wiesław Ziółkowski,  Jadwiga Sieniuć i Mirosław Laskowski  - przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Miłośników  Filmów  Komediowych „Sami Swoi” , które jest głównym organizatorem Festiwali. Na scenę zostali zaproszeni  aktorzy, organizatorzy, partnerzy, główni sponsorzy. Aby tradycji stała się zadość przyszła kolej na przecięcie festiwalowego powrósła  tatowymi sierpami. O dokonanie tej dostojnej czynności poproszeni zostali:  Bożena Mulik , Sylwester Chęciński, Wojciech Wróbel, którzy zgodnym chórem obwieścili wszem i wobec początek lubomierskiego święta filmowego, co jeszcze dobitniej podkreśliła muzycznie Orkiestra Dęta z Olszyny oraz lubomierskie piosenki w wykonaniu naszych Kargulinek.

Następnie bardzo licznie zgromadzona  publiczność  wspaniale bawiła się podczas występu zespołu  BAYER FULL, który porwał ją do tańca i śpiewu.

Festiwalowy piątek (16 sierpnia to także projekcje w kinie „Raj”, które rozpoczął poranek dla dzieci – tym razem był to film „Zambezja”. Następnie odbyły się projekcje konkursowe, podczas których zaprezentowane zostały filmy: „Być jak Kazimierz Deyna”, „Podejrzani zakochani”, „Swing”. W kinie komediowym widzowie obejrzeli „Kochaj albo rzuć” i „Seksmisję” po rekonstrukcji cyfrowej.

Pokaz filmów nagrodzonych  w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego Zawleczka 2012, I blok filmów konkursowych Zawleczka 2013, pokaz specjalny w kinie nocnym filmu „Proste pragnienia” oraz w kinie dla wytrwałych – pokaz najlepszych niezależnych Filmów świata nagrodzonych w konkursie Grand Off 2012 – to atrakcje, z których chętnie korzystali odwiedzający w tym dniu Galerię Za Miedzą.

W sobotę na scenie głównej, było dużo muzyki, śmiechu i zabawy. Najpierw wystąpili nasi lokalni wykonawcy:  Justyna Sieniuć, zespół Chapter One, lubomierski kabaret 2Polev, JGL z Olszyny, Orkiestra  Reprezentacyjna  Miasta i Gminy Olszyna,  zaprzyjaźniona ze Stowarzyszeniem Kapela Sołtysa z Wąchocka. W Zaułku Filmowym umieścili swoje tablice:  Krzysztof Majchrzak i Aleksandra Nieśpielak. Tradycją Festiwalu jest Turniej Filmowcy kontra Swojaki  i w tym roku też nie mogło zabraknąć filmowej zabawy, w której uczestniczą festiwalowi goście filmowy i organizatorzy. Tym razem „walka”  była o „Kankę nocnego udoju szalonej Mućki  Kargulowej” z takimi zadaniami, jak: mandatów dojenie, krowy pastowanie, myszy łowienie, masła ubijanie, pola rozminowanie. .

Turniej zakończył się remisem,  wszyscy bawili się świ.etnie. To wydarzenie pozwoliło także zorganizować akcję pomocy lubomierskim pogorzelcom, którym pożar 5 sierpnia zabrał wszystko.               Na konto pomocy dla pogorzelców wpłaciliśmy 1753,54 zł.

Gwiazdą wieczoru był zespół KOBRANOCKA. 

Dla tych co kochają, dobrą, szaloną zabawę, również nie zabrakło atrakcji, którą niewątpliwie była już VII Bitwa o Miedzę, czyli Lubomierska Wojna Tortowa, która była słodkim początkiem sobotnio – festiwalowych wydarzeń w Galerii Za Miedzą. Spotkanie Krzysztofa Majchrzaka, a potem po recitalu „Dzień dobry dniu” Oli Nieśpielak z widzami dostarczyło wielu pozytywnych emocji. W kinie galeryjnym nocnym odbył się pokaz specjalny filmu „Skarby Trzeciej Rzeszy” reż. Bogusława Wołoszańskiego. II blok filmów konkursowych w konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego Zawleczka 2013 trwał w tym dniu 2 godziny, następnie galeryjne kino nocne umożliwiło widzom obejrzenie pokazu specjalnego filmu „Pornografia”. Wytrwali w kinie przeznaczonym specjalnie dla nich obejrzeli film „Daas” reż. Adriana Panka.

Sobota w kinie „Raj” rozpoczęła się porankiem dla dzieci. Tym razem licznie zgromadzona dziecięca widownia obejrzała film „Rio”. Podczas projekcji konkursowych zaprezentowaliśmy filmy: „Bobry”, „Piąta pora roku”. Kino komediowe zaprosiło na projekcje filmów: „Konopielka”, „Wszystkie kobiety Mateusza”, „Kołysanka”.

Niedziela 18 sierpnia to był ostatni, ale także wspaniały dzień Festiwalu.

W kinie „Raj” najmłodsi widzowie obejrzeli film „Hotel Transylwania”. Kino komediowe w tym dniu zaprosiło na pokazy filmów „Niebo” i „Listy do M”. W bloku projekcji konkursowych znalazły się filmy nagrodzone Złotym Granatem i Granatem Publiczności XVII OFFK Lubomierz 2013.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY KONKURSU GŁÓWNEGO  XVII OGÓLNOPOLSKIEGO  FESTIWALU FILMÓW KOMEDIOWYCH LUBOMIERZ 2013                                                                                                                                              Jury Konkursu na Najśmieszniejszą Komedię Sezonu 2012/2013 w składzie:

Krzysztof Majchrzak – przewodniczący, Andrzej Kołodyński , Łukasz Maciejewski, Sylwia Motyl-Cinkowska, Witold Kon, Daniel Antosik

po obejrzeniu filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY GRANAT 2013 dla filmu „Być jak Kazimierz Deyna” w reż. Anny Wieczur - Bluszcz

SREBRNY GRANAT 2013 dla filmu „Mój rower” w reż.  Piotra Trzaskalskiego

BRĄZOWY GRANAT 2013 dla filmu „Bobry” w reż. Huberta Gotkowskiego

Po przeliczeniu głosów oddanych w głosowaniu publiczności Jury stwierdza, że GRANATOWY GRANAT – nagrodę publiczności otrzymuje film „Swing” w reż. Abelarda Gizy.

Galeria Za Miedzą już od godz. 11.12 zapraszała do zwiedzania pokonkursowej wystawy „Uśmiech ekranu 2013”. W klubie festiwalowym trwały spotkania  z twórcami kina. Ceremonii rozdania nagród festiwalowych konkursów filmowych towarzyszył koncert gitarowy Adama i Marka Mikulskich. PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY KONKURSU ŚMIESZNEGO KINA NIEZALEŻNEGO ZAWLECZKA 2013

Jury Konkursu w składzie: Łukasz Maciejewski przewodniczący, Sylwia Motyl-Cinkowska, Beata Dżon, Witold Kon, Daniel Antosik postanowiło:                                                                                                                               przyznać GRAND PRIX – ZARDZEWIAŁĄ ZAWLECZKĘ 2013 i nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł filmowi „Kiedy ranne wstają zorze” w  reż. Mateusza Głowackiego

przyznać I NAGRODĘ - ZŁOTĄ ZAWLECZKĘ 2013 i nagrodę pieniężną w wysokości  2000 zł filmowi „Wspomnienie poprzedniego lata” w  reż. Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego

przyznać II NAGRODĘ – SREBRNĄ ZAWLECZKĘ 2013 i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł filmowi „Potencjalne problemy dozorcy Mariana” w reż. Tomasza Pawlaka

nie przyznawać III NAGRODY – BRĄZOWEJ ZAWLECZKI 2013 

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienie - ANIOŁA ŚWIĄTYNI SZTUKI filmowi „Taki typ ptactwa” w reż. Małgorzaty Goliszewskiej

Po przeliczeniu głosów oddanych w głosowaniu publiczności Jury stwierdza, że NIEBIESKĄ ZAWLECZKĘ PUBLICZNOŚCI 2013 i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł   otrzymuje film „Potencjalne problemy dozorcy Mariana”  w reż. Tomasza Pawlaka

Koncert  BAJKOWO-FILMOWO-JAZZOWO – to  muzyka na żywo i koncertowe aranżacje kinowych hitów, melodii ze słynnych polskich bajek i pokaz specjalny filmów animowanych z serii Dziwne przygody Koziołka Matołka oraz Koziołek Matołek kontra Krwawy Joe w wykonaniu Henryka Miśkiewicza i Doroty Miśkiewicz z zespołem FULL DRIVE – był niecodziennym wydarzeniem festiwalowych wydarzeń w Galerii Za Miedzą, które podsumował pokaz nagrodzonych filmów w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego Zawleczka 2013 i nocne kino dla wytrwałych z pokazem filmów nagrodzonych w Konkursie Grand OFF 2012 – Najlepsze Niezależne Filmy Świata cz.2.

Niedzielny festiwalowy program estradowy rozpoczął się od występu dla najmłodszych widzów. Dzieci tańczyły, śpiewały, po ich uśmiechach było widać, że bawią się znakomicie.

Przyszła kolej na występy zespołów z miast partnerskich Lubomierza. Na scenie pojawił się 35 osobowy zespół Kasinianie z Gminy Mszana Dolna, kolejno odbyły się Koncerty zespołu Hudba z Tanvaldu i Otava z Ukrainy.  Po dobrej muzyce, wszyscy udali się do Zaułka Filmowego, gdzie nastąpiło odsłonięcie dwóch tablic Anny Guzik i Małgorzaty Sadowskiej. Anna Guzik wystąpiła też we wspaniałym recitalu pt. „Trzeba marzyć”. Gwiazdą wieczoru był zespół GOLDEN  LIFE, po którym sceną i licznie zgromadzonymi widzami zawładnął Kabaret RAK,  który rozbawił wszystkich do łez.  Podczas Festiwalu Partner Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie zaprosiło na „ Festiwal produktu i rękodzieła na miedzy”, Do MIASTECZKA TWÓRCÓW POGÓRZA IZERSKIEGO, w którym prezentowali oni swoje wyroby. Konkurs Kulinarny, „Produkt Lokalny na miedzy”, DEGUSTACJA PRODUKTÓW LOKALNYCH, SKRZATOLANDIA, Warsztaty- glina, ceramika, pieczęcie były  imprezami towarzyszącymi  XVII Ogólnopolskiemu Festiwalowi Filmów Komediowych w Lubomierzu i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Ich dofinansowanie odbyło się w ramach Osi 4 Leader PROW 2007-2013 Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów  Wiejskich Europa Inwestująca w Obszary wiejskie realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania- Partnerstwo Izerskie. Podczas Festiwalu istniało wiele najprzeróżniejszych stoisk handlowych i gastronomicznych, które swą różnorodnością, wielobarwnością, zapachem i wyglądem dodawały Festiwalowi wiele uroku i były festynową częścią imprezy.

Ceremonia zamknięcia Festiwalu zakończyła się zaproszeniem na kolejny, XVIII już czyli pełnoletni Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych do Lubomierza.

Opracowała Jadwiga Sieniuć