W naszym kraju coraz większą popularność zyskują klimatyczne, prywatne miejsca noclegowe. Zamiast hotelu wczasowicze wybierają domy i agroturystyki w spokojnych okolicach. Ci, którzy chcą spróbować czegoś nowego, decydują się na jurty lub domki kopułowe. Czym one są i jak wygląda nocowanie w nich?
Jurta: cechy, wygląd i funkcjonalność
Pojęcie jurty narodziło się w krajach azjatyckich: Turcji i Mongolii. Był to namiot pokryty jelenimi skórami albo wojłokiem. Mieszkały w nim całe rodziny. Wznoszono go na planie koła, po czym stawiano ściany i dach oparte na drewnianych, mocnych krokwiach. Na takim stelażu rozpinano dwie warstwy materiału, a między nimi umieszczano kilkucentymetrowe ocieplenie. Tradycyjna jurta miała niewielką powierzchnię, dlatego nierzadko trudno było w niej zmieścić wszystkich domowników. Każdy miał więc przydzielone miejsce do spania, a zasady urządzenia jurty czy poruszania się po niej były surowo przestrzegane. Dziś wczasowicze nocujący w takim namiocie mają o wiele więcej swobody. Jurta jest jednak budowana według podobnych zasad, ale z materiałów i ocieplenia dostosowanych do polskiego klimatu. Znajdziemy w niej też wygodne łóżka, aneks kuchenny i łazienkę. W mongolskich jurtach robiono otwory w suficie – wydostawał się przez nie dym z paleniska. We współczesnych jurtach zamiast nich montuje się świetliki, przez które można obserwować niebo.
Czym jest domek kopułowy?
Prywatny, luksusowy hotel – tak można podsumować wygląd domku kopułowego. Jest on zbudowany na planie koła, podobnie jak jurta. Główna różnica to wygląd dachu i ścian. W domu kopułowym składają się one z trójkątnych, zespolonych ze sobą elementów. Nie ma też świetlika, a zamiast niego na suficie często można spotkać fantazyjne malowidła. Każdy nowoczesny dom kopułowy posiada klimatyzację i ogrzewanie, co pomaga utrzymać we wnętrzu przyjemną temperaturę. Jest to więc doskonała alternatywa dla zwykłego pokoju hotelowego. Główna atrakcja domku kopułowego to duże okno, przez które można podziwiać krajobraz na zewnątrz. Wiele z nich posiada także prywatny taras, gdzie można usiąść po aktywnym, wakacyjnym dniu. W domkach kopułowych znajdziemy nawet do 5 miejsc noclegowych. Dzięki temu może w nich wypoczywać cała rodzina.
Jurty i domki kopułowe, czyli coś więcej niż nocleg
Standardowe pokoje hotelowe powoli wychodzą z mody, a na większości gości pobyt w nich nie robi wrażenia. Jeżeli chcemy spróbować czegoś nowego, warto zdecydować się na nocleg w jurcie lub domku kopułowym. Obie te opcje mamy do dyspozycji w ośrodku wypoczynkowym „4 Żywioły” w Sudetach. Usytuowanie obiektu w Starej Morawie tuż obok masywu Śnieżnika sprawia, że jest to doskonała baza wypadowa. W okolicy znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe, a także ciekawe historycznie miejsca, jak kopalnia uranu w Kletnie. Zimą na amatorów białego szaleństwa czekają stoki narciarskie oraz malownicze trasy biegowe. Tuż obok domków i jurt jest umiejscowiony zalew i kąpielisko, z których można śmiało korzystać w gorące dni. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się więc nudzić. W samym domku kopułowym lub jurcie do dyspozycji jest 35m² funkcjonalnie zorganizowanej powierzchni. Można się więc swobodnie zrelaksować po aktywnym dniu spędzonym w plenerze.
Przed wyjazdem warto zaplanować nie tylko to, co zobaczymy i zrobimy. Równie istotne jest miejsce noclegowe – to tam przecież wypoczywamy i zbieramy siły na następny dzień. Nie bójmy się więc zafundować sobie odrobiny luksusu. Jurty i domki kopułowe idealnie spełnią to zadanie.